Aktualności

kup bilety online

Odeszła Barbara Krafftówna (1928–2022)

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 23 stycznia 2022 roku zmarła Barbara Krafftówna – aktorka teatralna, fimowa i radiowa, artystka kabaretowa i piosenkarka.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 4 lutego 2022 roku w Warszawie. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione o godz. 12:00 w Kościele Środowisk Twórczych Pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym. Odprowadzenie urny z prochami o godz. 14:00 w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 

Barbara Krafftówna debiutowała w 1946 roku w Teatrze Wybrzeże rolą Rybaczki w Homerze i Orchidei Tadeusza Gajcego w reż. Iwo Galla. W kolejnych latach związana była z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrami Dramatycznymi we Wrocławiu i scenami stolicy: Teatrem Nowej Warszawy, Teatrem Młodej Warszawy, Teatrem Estrada, Teatrem Komedia, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Narodowym, STS, Teatrem Syrena, Teatrem Współczesnym, Teatrem Polskim, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz Och-Teatrem.

Popularność i sławę przyniósły jej role w takich filmach jak: Popiół i diament (Stefka) w reż. Andrzeja Wajdy, Jak być kochaną (Felicja) czy Rękopis znaleziony w Saragossie (Camilla de Tormez) w reż. Wojciecha Hasa oraz kultowym serialu Czterej pancerni i pies (Honorata).

Przez ponad 50 lat była związana z Teatrem Polskiego Radia, gdzie stworzyła blisko 200 ról, a w Teatrze Telewizji ponad 30 kreacji.

Była laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: dwukrotnie Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (za role Felicji w Jak być kochaną w reż. Wojciecha Hasa, 1963 oraz za całokształt pracy w teatrze, 1975), Złotymi Wrotami na Festiwalu w Los Angeles (za rolę Felicji w filmie Jak być kochaną w reż. Wojciecha Hasa, 1962), Feliksem Warszawskim (za rolę Matki w przedstawieniu Peer Gynt w reż. Pawła Miśkiewicza w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, 2008) czy Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni (2016).

Fot. Monika Zielska

 

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

billenium

Doradca
prawny
teatrów

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

PARTNER
OCH-TEATRU

maxfilm

WYPOSAŻENIE TEATRÓW
DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW

mkidn

PREMIERY W 2022 ROKU
DOFINANSOWANE PRZEZ

miasto-Warszawa resize

PATRONI MEDIALNI

new winieta spis 2rgb Logo poziom kolor gazeta-wyborcza-logo warszawa wyborcza pl do-sieci 1911401-GAZETA-LOGO-CMYK2
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X