Aktualności

kup bilety online

Międzynarodowy Dzień Teatru 2020

Drodzy Widzowie,

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W ten dzień od niemal sześćdziesięciu lat w teatrach na całym świecie wygłaszane jest orędzie przygotowywane przez wybitną osobistość świata teatru. W tym roku – ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich – przeniesie się ono zapewne do przestrzeni Internetu. Autorem tegorocznego orędzia jest Shahid Nadeem, pakistański dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, dziennikarz, działacz praw człowieka, dyrektor Teatru Ajoka w Lahaur. Nadeem w swoim eseju TEATR JAKO ŚWIĄTYNIA odwołuje się do politycznych, społecznych i religijnych uwarunkowań Pakistanu, a także do działalności prowadzonej przez siebie sceny.

Pisze: „Czasami żartujemy, że «złe czasy to dobre czasy dla teatru». Nigdy nie brakuje wyzwań do pokonania, sprzeczności do ujawnienia i status quo do podważenia”. Przywołuje postać wielkiego sufijskiego poety Bulleha Shaha, aby wykazać, że teatr może być nie tylko rozrywkowym czy intelektualnym przeżyciem, ale także głęboko poruszającym duchowym spotkaniem. „Poznawanie historii takich jak ta mówiąca o Bulleh Shahu, historii, których tak wiele odnajdziemy także w innych kulturach, może stać się pomostem pomiędzy nami, twórcami teatru a niezaznajomioną, ale entuzjastycznie nastawioną widownią – zaznacza Nadeem. – Wspólnie możemy odkrywać duchowe wymiary teatru, budować mosty między przeszłością i teraźniejszością, mosty wiodące ku przyszłości, która jest losem wszystkich wspólnot – zarówno tych wierzących, jak i niewierzących (…). Musimy wzmocnić naszą duchową siłę, walczyć z apatią, letargiem, pesymizmem, chciwością, a także z lekceważeniem dla planety, na której egzystujemy, świata, w którym żyjemy. Teatr ma do odegrania rolę – szlachetną rolę, polegającą na zwiększaniu energii witalnej i mobilizowaniu ludzkości. Sprawianiu, by człowieczeństwo potrafiło wydobyć się z otchłani, w którą zstępuje. To może unieść scenę i przestrzeń przedstawienia do rangi świętości (…) Teatr może stać się świątynią, a świątynia przestrzenią spektaklu”. 

W tym trudnym czasie życzymy zdrowia i wytrwałości wszystkim ludziom teatru – twórcom, pracownikom, dyrektorom oraz Państwu, naszym Widzom. Do zobaczenia w teatrze!

PEŁNY TEKST ORĘDZIA

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
prawny
teatrów

PARTNER
OCH-TEATRU

WYPOSAŻENIE TEATRÓW
DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ

PATRONI MEDIALNI

Z OSTATNIEJ CHWILI !
X