Recenzje

kup bilety online

Weekend z najlepszymi

Mimo że spektakl „Weekend z R.” w warszawskim Och-Teatrze miał premierę w 2010 roku, nadal przyciąga rzesze złaknionych prawdziwej  rozkoszy i teatralnej radości widzów. Autor tekstu, Robin Hawdon, wybitny angielski autor fars i komedii, napisał go specjalnie dla Krystyny Jandy, która obraz wyreżyserowała i która gra w nim jedną z głównych ról.

Sprawa wydaje się być nader prosta – Clarice (Krystyna Janda), korzystając z wyjazdu służbowego swego męża Rogera (Cezary Żak), zaprasza nowopoznanego Włocha Roberto (Piotr Borowski), z którym planuje spędzić romantyczny i pełen erotycznych uniesień weekend. W tym samym czasie w domu ma zjawić się dekorator wnętrz, Rodney (Jacek Poniedziałek), zatrudniony do remontu w tajemnicy przed skąpym mężem. Do tej pory wszystko wydaje się być całkiem logiczne. Niestety sielankę tę przerywa rozmowa telefoniczna, w której Roger umawia się ze swoją kochanką i przy okazji przyjaciółką Clarise, Daisy (Katarzyna Gniewkowska) na romantyczną schadzkę. Ta, nieopatrznie myląc ustalenia, przybywa do domu Rogera. To uniemożliwia jej spędzenie romantycznego weekendu, a jemu psuje fałszywy wyjazd służbowy… Na nieszczęście Daisy także jest mężatką, a jej ukochany Bob (Piotr Machalica) postanawia podążać szlakiem tajemniczego wpisu w kalendarzu żony brzmiącego „weekend z R.”. W efekcie także trafia domu Clarice i Rogera. To tylko początek zdarzeń, które rozpoczynają lawinę wypadków, systematycznie odkrywając kolejne tajemnice i skrywane uczucia.

„Weekend z R.” to farsa w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tempo spektaklu jest zadziwiające, w każdej minucie coś się dzieje, nie pozostawiając chwili na domysły. To wyzwanie wymaga od aktorów nie lada umiejętności technicznych, szybkich reakcji w konkretnej sytuacji scenicznej – to samo zdanie powiedziane pół sekundy później może już nie śmieszyć. Zachwycają kreacje aktorskie, spotykamy się w końcu z najlepszymi: Jandą, Machalicą, Żakiem, Gniewkowską. Każda z postaci wnosi do spektaklu ogrom energii. Janda, znana przecież ze swojej ekspresyjności, nadal nią zadziwia, a dynamiczność jej postaci zachwyca. Publiczność zdaje się jej kibicować, jednocześnie bojąc się finału. Aktorka niejednokrotnie podkreślała, jak wielką przyjemnością jest dla niej spotkanie na scenie z Machalicą. A ten zaciekawia: przenikliwością, spostrzegawczością, klasą i wyważonym spokojem. Na wielkie brawa zasługuje także Gniewkowska grająca Daisy, przyjaciółkę Clarice, i jednocześnie kochankę jej męża Rogera. Jest spontaniczna, radosna i szalenie żywiołowa; wzbudza wielką sympatię.

Warta zauważenia jest również scenografia, zaprojektowana przez Macieja Marię Putowskiego, przenosząca publiczność do mieszczańskiego domku na brytyjskich przedmieściach. To nieczęsty przypadek, gdyż zazwyczaj dekoracje w teatrach Jandy stanowią minimalistyczny dodatek do reszty przekazu. Tym razem jednak jest inaczej i zabieg ten jest jak najbardziej udany. Dodając do tego kostiumy projektu Tomasza Ossolińskiego, otrzymujemy pełnię realności obrazu.

Chaos panujący na scenie zadziwia, zatrważa, zastanawia i przede wszystkim bawi. „Weekend z R.” to obraz dla wszystkich, którzy potrzebują emocjonalnego resetu, odpoczynku od codzienności. To przyjemny, lekki spektakl wysyłający w eter dużą dawkę energii i pozytywnych emocji. Szalona komedia charakterów, zwrotów akcji i nieprzewidywalnych sytuacji z pewnością rozśmieszy nawet  zdeklarowanego ponuraka!

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
prawny
teatrów

PARTNER
OCH-TEATRU

WYPOSAŻENIE TEATRÓW
DOFINANSOWANO
ZE ŚRODKÓW

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ

PATRONI MEDIALNI

Z OSTATNIEJ CHWILI !
X