Recenzje

kup bilety online

Niepozbawiona smutku komedia

Spektakl „Pocztówki z Europy” (”37 postcards”) to kolejna w tym sezonie nowa propozycja warszawskiego Och-teatru. Na sztukę autorstwa znanego amerykańskiego aktora i dramaturga Michaela McKeevera zaprasza pani reżyser, Krystyna Janda wraz z całym zespołem teatru.

Do rodzinnego domu, po ośmiu latach pobytu za granicą, wraca Ivory Sutton. Dom, dawniej komfortowy, pełen stylowych drobiazgów, może z lekka zabałaganiony, lecz elegancki; zawsze czysty, pełen ciepła i zadbany, zmienił się. Pozornie wszystko jest jak dawniej, jednak inne. Nieład przekroczył granice normy, w kuchni podłoga nie lśni, na trawniku widać niepokojąco wielką dziurę, a sam budynek osiada. Pies, który rzekomo odszedł na zawsze, odnajduje się po dwóch latach, trochę zakurzony i wygłodzony. Na dodatek opłakiwana od roku 97-letnia babcia, żyje i ma się dobrze, nawet bardzo – żywo konwersuje z zalotnikiem przez telefon, pali papierosa za papierosem oraz klnie, a spokojna, zrównoważona ciotka Ester stała się prawdziwą kobietą interesu – obsługuje sex telefon dla staruszków. Co dziwne, państwo Sutton wydają się być zupełnie nieświadomi tego, co się dzieje, żyjąc w pozornej beztrosce. Do owego „domu wariatów” Ivory zaprasza swoją narzeczoną, Gillian, która poznając bliżej niecodzienną rodzinkę, z każdą chwilą utwierdza się w przekonaniu, iż powinna jak najprędzej uciekać, zanim sama zapomni jak ma na imię… . W międzyczasie na jaw wychodzą rodzinne tragedie i tajemnice, które  zupełnie zmieniają nasze spojrzenie na zachowania bohaterów… .

Przekonanie widza, iż trafił na lekki komediowy spektakl szybko mija. I chociaż śmiech do samego końca będzie mu towarzyszył, to łzy też nie będą czymś niestosownym. „Pocztówki z Europy” można bowiem określić jako gorzko – słodką komedię, z nutą melancholii, przesady, absurdu i ze sporą dawką wzruszenia. Pełna zrozumienia i ciepłego humoru dotyka tematów „niechcianych”, omijanych, mało medialnych – starości, choroby. Mówi o tolerancji, szczerości i kłamstwie z miłości. Autor nie szczędzi widzom dowcipnych, błyskotliwych dialogów, a także zaskakujących niespodzianek i gwałtownych zwrotów akcji.

Twórcy od początku prezentują publiczności ciekawy i dopracowany warsztat aktorski. Cezary Kosiński kreuje postać Ivory’ego z wyczuciem, oddając miotające bohaterem emocje zarówno z humorem, jak i z powagą, a nawet konieczną przesadą. Naturalnie dopasowuje swą grę do rozwoju wydarzeń, ukazując dojrzewanie bohatera, a ostatecznie umiejętność stawiania czoła prawdzie oraz akceptowania bliskich takimi, jakimi są. Magdalena Zawadzka, jako nieco egzaltowana, acz pełna ciepła i wdzięku pani Sutton, bawi i porusza. Wiesława Mazurkiewicz, wciąż w pełni aktorskich sił, to jedyna w swoim rodzaju ekscentryczna babcia, niedowidząca, półgłucha, ale za to wygadana. Starsza pani z charakterem – i to jakim!  Po prostu klasa sama w sobie. Dorota Pomykała, czyli ciocia Ester, również szalona (jak wszyscy pozostali), rozbrajająca bizneswoman w średnim wieku, właścicielka firmy: „sex przez telefon”, od pierwszych chwil budzi sympatię publiczności.  Maria Sewryn, w roli narzeczonej Ivory’ego, znakomicie oddaje charakter młodej dziewczyny, spragnionej miłości, bliskości, początkowo – co nie takie dziwne - przerażonej „innością” rodziny Suttonów. Leonard Pietraszak, jako pan domu, to schorowany, pogodzony z losem człowiek, spokojny, ale nie pozbawiony swych małych dziwactw i nadziei.

Wymowa spektaklu jest wyraźna - w tej niemożliwej, zwariowanej lecz sympatycznej rodzince, sprawiającej wrażenie nieco dysfunkcjonalnej, najważniejsze jest uczucie, oparcie i szacunek, jakim darzą się wzajemnie bliscy ludzie. Historia nieprawdopodobna, wzruszająca, nieco przesłodzona, jak pyszne ciastko ze zbyt dużą ilością lukru. Mimo wszystko polecam, nie tylko miłośnikom słodyczy.

Mecenas Technologiczny Teatrów

billenium

Doradca prawny teatrów

139279v1 CMS Logo LawTaxFuture Maxi RGB

PARTNER OCH-TEATRU

SHUK maxfilm

WYPOSAŻENIE TEATRÓW DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

mkidn

PREMIERY W 2023 ROKU DOFINANSOWANE PRZEZ

Warszawa-znak-RGB-kolorowy-pionowy

PATRONI MEDIALNI

Wyborcza logo Logo poziom kolor Rzeczpospolita duze new winieta spis 2rgb
Z OSTATNIEJ CHWILI !
X