koncert
„NIEMEN MNIEJ ZNANY” - koncert Natalii Niemen
To projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”. Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80-tych Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał - robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.
Podczas koncertu nie zabraknie też kilku największych „hitów” Czesława Niemena takich jak „Jednego serca”, „ Dziwny jest ten świat” czy „Płonąca stodoła”.
Skład zespołu:
Natalia Niemen - głos, altówka
Piosenkarka, autorka muzyki i tekstów. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Od ponad dekady współpracuje z zespołami New life’m i TGD oraz kwintetem Piotra Barona. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.
Piotr Baron - saksofon
Wybitny saksofonista, kompozytor i wykładowca akademicki. Od 20 lat wysoko notowany w ankiecie "Jazz Top" magazynu Jazz Forum jako jeden z czołowych tenorzystów i sopranistów, wysoko notowany jako alcista i barytonista, wymieniany jako klarnecista i flecista. Nominowany do "Fryderyka" jako "muzyk roku" w 2000 i 2004. Także płyty Piotra Barona "Bogurodzica" and "Sanctus, Sanctus, Sanctus" były nominowane do "Fryderyka" w kategorii "płyta roku" (2000 i 2008). Na jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej Piotr Baron został odznaczony brązowym medalem "Zasłużony kulturze - Gloria Artis", medalem "Zasłużony dla Wrocławia" i "Złotą Odznaką" PSJ.
Irek Głyk - perkusja
Jako perkusista i wibrafonista współpracował z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej i pop-rockowej, m.in. Tomaszem Stańko, Piotrem Wojtasikiem, Jorgosem Skoliasem, Stanisławem Sojką, Mietkiem Szcześniakiem, Justyną Steczkowską, Mate.O, Reni Jusis, Irkiem Dudkiem, zespołem SBB i Krzak. Jest stypendystą prestiżowej bostońskiej Berklee College of Music. W ankiecie Jazz Forum Ireneusz Głyk zostaje umieszczony jako III wibrafonista w Polsce oraz „nadzieja polskiego wibrafonu”. Prowadzi autorski zespół Głyk P.I.K trio.
Tomasz Kałwak - istr. klawiszowe
Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Absolwent oraz obecnie wykładowca Akademii Muzycznej /Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej/ w Katowicach.Współpracował m.in. z Ewą Bem, Ewą Urygą, Grażyną Auguścik, Moniką Brodką, Mietkiem Szcześniakiem, Natalią Kukulską, zespołem Bracia. Obecnie jest pianistą w zespołach Doroty Miśkiewicz, Beaty Bednarz i Kasi Cerekwickiej.
Adam Szewczyk - gitara
Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie obecnie jest wykładowcą. Ceniony gitarzysta i autor piosenek współpracujący z wieloma artystami i teatrami muzycznymi. Obecnie kieruje zespołem Magdy Anioł, w którym spełnia się przede wszystkim jako kompozytor i lider.
Wojtek Gąsior - bas
Basista, aranżer młodego pokolenia. Pracował z wieloma uznanymi muzykami i zespołami, grając jazz, gospel, muzykę latyno-amerykańską, soul, reggae czy blues. Artyści z jakimi koncertował to m. in. Andrzej Lampert, Marek Bałata, Ewa Uryga, Norris Garner, Ruth Lynch, Lothar Dziwoki, Edi Sanchez, Magda Anioł, TGD, Brian Fentress. Obecnie współpracuje m. in z: Mate.O, HolyNoiz, Alijah. Ma na swoim koncie kilka płyt jako muzyk sesyjny oraz nagrania z własnymi projektami.