kup bilety online

Spektakl

koncert

WYSOCKI MALEŃCZUKA - KONCERT


Wysocki Maleńczuka to wielkie muzyczne wydarzenie, a zarazem jedna z najciekawszych płyt w dyskografii Macieja Maleńczuka. Absolutny powrót do korzeni muzyki, ponownie w towarzystwie zespołu Psychodancing. Sam projekt jest niezwykły w dorobku artysty, który choć niejeden raz udowodnił, że jest mistrzem interpretacji, to jak dotąd nigdy nie zmierzył się z autorem takim jak Włodzimierz Wysocki. Płyta zawiera jedenaście pieczołowicie wybranych z bogatego dorobku Wysockiego utworów, przetłumaczonych i zinterpretowanych w mistrzowski sposób przez Maleńczuka. Tematycznej różnorodności tekstów towarzyszy spójna rozmaitość muzyki. "Rzępolący styl rosyjskiej siedmiostrunnej gitary Wysockiego nigdy mi nie odpowiadał" – jak pisze we wstępie do płyty Maciej Maleńczuk. Mając swój Psychodancing - zespół, który wedle jego słów, składa się "z samych utalentowanych muzyków" - sformułował zadanie w prosty sposób: "Tym diamentom [czyli wierszom] należy się oprawa". Jak obiecali tak też zrobili. Oprawili: w bluesy "Mikrofon" i "Manekiny", blue-grass i country "Czerwone, zielone" i "Ten, kto wcześnie z Tobą był". "Gips" i "Straszny Dom" mogłyby z pewnością znaleźć się na jednej z płyt zespołu Maćka Maleńczuka - Homo Twist, "Neutralne Tango" i "Swobodne spadanie" najbliższe są stylistyce znanego już wszystkim Psychodancingu, "Moskwa Odessa" być może na którejś z płyt Pudelsów, a do tego jeszcze punkowy "Bokser"! Perły i diamenty w witrynie jubilera!

 

BIOGRAFIA


Początek lat 60-tych - w Wojcieszowie koło Złotoryi przychodzi na świat syn Edwarda i Barbary - Maciej Maleńczuk.

Lata 70-te - Młody Maciek nie uczy się, uczęszcza do kilku szkół podstawowych, powtarza szóstą klasę. Potem była jeszcze zawodówka (ślusarz-spawacz - ukończona w więzieniu) i liceum zawodowe o specjalnoci obróbka skrawaniem. Oczywiście nieukończone. Odnotować należy, że była to szkoła sportowa i Maleńczuk miał nawet mistrzostwo okręgu w skoku przez płotki. Skakał też wzwyż. Słuchał w tym czasie Led Zeppelin, The Doors, Black Sabath, Hendrixa. Również jazzu. 

1981 - odmawia służby wojskowej w jednostce "Zielone otoki" za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach. Organizacja Wolność i Pokój rozwieszała ulotki "Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?". Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie półtora roku (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczał grać bluesa przy prasie hydraulicznej. 

1983 - Po wyjściu z więzienia postanawia wyjść na ulicę i grać tam na gitarze zarabiając w ten sposób na życie. Gra tam w sumie 7 lat. 

1986 - Maciek dołącza do zespołu Püdelsi. Grupa występuję w Jarocinie - utwór "Rege - kocia muzyka" staje się jednym z przebojów festiwalu. 

1988 - Ukazuje się pierwsza płyta zespołu Püdelsi, "Bela pupa". Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory - resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu. 

1990 - Maleńczuk kończy z graniem na ulicy, choć nie definitywnie. W latach 90-tych można go tam jeszcze spotkać. Postanawia założyć zespół i tak powstaje trio - Homo Twist. 

1994 - ukazuje się pierwsza płyta zespołu Homo Twist - "Cały ten seks". Teksty śpiewane przez Maćka na ulicy zyskują "rockową" oprawę.

1995 - Püdelsi wznawiaja działalność. Nagrywają materiał, który ukaże się na dwóch kolejnych płytach zespołu - "Viribus Unitis" (1996) i "Narodziny Zbigniewa" (1997). Materiał na nową płytę nagrywa również Homo Twist.

1996 - ukazuje się płyta Püdelsów oraz Homo Twist zatytułowana... "Homo Twist".

1997 - kolejna płyta Püdelsów i kolejna płyta Homo Twist - "Moniti Revan" ukazują się w sprzedaży.

1998 - Maleńczuk wydaje pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł "Pan Maleńczuk".

1999 - Püdelsi wydają "Psychopop" - czwarty już album zespołu.

2000 - odbywa się pożegnalna trasa zespołu Homo Twist na której rejestrowany jest materiał na płytę live. Po zakończeniu koncertów zespół zostaje rozwiązany. 

2001 - M.M nagrywa drugą w swoim dorobku solową płytę wykorzystując do tego komputer. 

2002 - ukazuje się drugi solowy album Maleńczuka "Ande La More" oraz koncertówka Homo Twist - "Live After Death".

2003 - Püdelsi wydają "Wolność Słowa". Album zyskuje status złotej płyty. Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. We wrześniu ukazuje się poemat jego autorstwa zatytułowany "Chamstwo w państwie"

2004 - Püdelsi wydają składankowy album "Jasna strona", oraz DVD "Wolność Słowa" z teledyskami zespołu. 

2005 - Nastąpiła reaktywacja Homo Twist, zespół wiosną zaczął koncertować a a 31 października ukazała się płyta "Demonologic". W kwietniu Maciek wydał solowy album zatytułowany "Proste historie".

2006 - Odbywają się koncerty solowe i Homo Twist. We wrześniu wydana zostaje płyta z muzyką ze spektaklu "Cantigas de Santa Maria", która osiąga status "złotej". W listopadzie ukazuje się "Złota kolekcja" Macieja Maleńczuka. W ramach Feliiniady ma miejsce pierwszy występ duetu Maleńczuk - Waglewski

2007 - to obok koncertów solowych udział M.Maleńczuka w dwóch projektach. Pierwszy - 'Yugopolis', który zgromadził czołowych polskich artystów, wykonujących piosenki słynnej bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi - 'Koledzy' - duet Maleńczuka z Waglewskim i wydanie płyty pod tym samym tytułem. Płyta osiągnęła status platynowej. W czerwcu miało też premierę nowe, koncertowe przedsięwzięcie - Psychodancing. 

2008 - to rok koncertów 'Psychodancing'-u i 'Homo Twist', III-go miejsca na Top - Trendy projektu 'Koledzy' i udziału Macieja w wielu artystycznych wydarzeniach m.in. "Legnica Cantat Superstars", "Jest dobrze - piosenki niedokończone", "Maj niezależnych" "Nowe brzmienie Jana Kaczmarka". Z każdego z tych wydarzeń powstają nagrania płytowe. 21 marca ukazuje się "Matematyk", druga po reaktywacji płyta zespołu 'Homo Twist', a 03 listopada pierwsza płyta projektu 'Psychodancing'. Album "Psychodancing" niedługo po premierze osiąga status platynowej płyty.

2009 - 1 kwietnia Maciej zawiesza działalność 'Homo Twist'. 12 maja piosenka "Niewiele Ci mogę dać (na próżno wypłakujesz oczy)" w wykonaniu M.Maleńczuka i 'Psychodancing-u zdobywa I miejsce i nagrodę im. K. Musioła na 46 KFPP w Opolu. 2 listopada ukazuje się drugi album 'Psychodancing'-u "Alchemia piosenki".

Źródło - oficjalna strona artysty

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Partner
Och-Teatru

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni