kup bilety online

Spektakl

Hervé Guibert

PRZYJACIELOWI, KTÓRY NIE URATOWAŁ MI ŻYCIA

reżyseria: Michał Sieczkowski
scenariusz: Rafał Kosewski, Michał Sieczkowski
scenografia: Magali Murbach
kostiumy: Radana Ivančic , Pavel Ivančic
muzyka: Daniel Pigoński
projekcje: Sebastian Butny
animacja: Dawid Bunio, Tytus Majerski, Wojciech Wojak
asystent reżysera: Rafał Kosewski
Obsada: 
Agata Buzek, Ewa Dałkowska, Maria Seweryn, Waldemar Barwiński, Mariusz Drężek, Jacek Różański, Mikołaj Roznerski, Grzegorz Stosz, Mariusz Zaniewski

Adaptacja dwóch autobiograficznych powieści Hervé Guiberta: 
"Przyjacielowi, który nie uratował mi życia" (przekład Sylwia Bartkowska) 
"Protokół współczucia" (przekład Ewa Wieleżyńska)

Przestrzeń Wymiany Działań ARTERIA wznawia pokaz spektaklu „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”, według prozy Hervé Guiberta. Sztuka teatralna w reżyserii Michała Sieczkowskiego jest pierwszą i jak dotąd jedyną próbą przybliżenia polskiej publiczności osoby i twórczości kultowego francuskiego artysty końca XX wieku. Hervé Guibert – pisarz, reżyser, fotograf – na krótko przed swoją przedwczesną śmiercią, poruszył Francję powieścią „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”.

16 i 17 maja 2010 r. w siedzibie Och-Teatru w Warszawie odbędą się dwa specjalne pokazymiędzynarodowego spektaklu teatralnego, zrealizowanego na podstawie adaptacji dwóch powieści Guiberta: „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” oraz "Protokół współczucia". Premiera spektaklu odbyła się 27 maja 2008 roku w klubie M25, uzyskując miano jednej z najciekawszych niezależnych produkcji roku.

W głównych rolach występują m.in. Agata Buzek, Ewa Dałkowska, Maria Seweryn, Waldemar Barwiński, oraz Mariusz Drężek.

Oparty na dwóch autobiograficznych powieściach Hervé Guiberta, spektakl jest zapisem prywatnego życia pisarza – jego dramatycznego zmagania się z AIDS oraz skomplikowanych, łączących w sobie zarówno humor, jak i grozę, relacji miłosnych. Przedstawienie nie jest jednak dokładnym odtworzeniem faktów z życia pisarza. Proza Guiberta, który podniósł swoje własne życie do rangi dzieła sztuki, jest bezustanną grą jawy ze snem, codzienności z mitem. To wyjątkowe połączenie pozwoliło twórcom spektaklu stworzyć poruszający dramat chorego ciała i wrażliwej duszy.

Guibert uznawany jest za jednego z najciekawszych pisarzy francuskich końca XX wieku. Szeroki rozgłos zyskał dzięki kilku swoim ostatnim książkom, opisującym własne zmagania z nieuleczalną chorobą. Było to jedno z pierwszych świadectw, przełamujących milczenie tabu wokół AIDS.

Proza Guiberta jest poruszająca, intensywna, pełna wnikliwych obserwacji obyczajowych, 
a także autoironii, która staje się mechanizmem obronnym autora. Guibert z chirurgiczną precyzją opisuje własne podejście do miłości, ciała, starzenia się, kultu młodości i witalności. Choroba staje się dla niego punktem zwrotnym i punktem obserwacyjnym – opisuje on siebie i swoich najbliższych, dokonując zaskakujących odkryć. Zderza zimny dyskurs medyczny z próbami poradzenia sobie 
z nieuleczalną chorobą poprzez religię, wiarę w cudowne ozdrowienie i literaturę, która staje się jego ostatnią deską ratunku. Spektakl „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”jest opowieścią 
o zmaganiu się z nieznanym, o pokonywaniu własnego lęku, godzeniu się ze śmiercią, samym sobą oraz o ostatecznym zwycięstwie, które daje literatura, przyjaźń i miłość najbliższych.

Reżyser spektaklu Michał Sieczkowski, wcześniej asystent reżysera Krystiana Lupy, jest współtwórcą artystycznych projektów społecznych i akcji miejskich m.in.: „Warszawiacy”, „WietNamGra”, „Projekt Praga”, „Retransmisja – sztuka dla zmian”, jako reżyser zadebiutował w roku 2005 spektaklem „Sallinger” B.M. Koltesa.

Realizacja spektaklu „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” odbyła się przy międzynarodowej współpracy polskiej ekipy z francuską scenografką Magali Murbach oraz czeskimi projektantami kostiumów Radaną i Pavlem Ivancic. Częścią scenografii spektaklu są również ujęcia filmu dokumentalnego, zrealizowanego we Francji, w miejscach związanych z życiem Hervé Guiberta. Muzykę do spektaklu komponuje Daniel Pigoński – współtwórca takich zespołów, jak „Elektrolot”, czy „Polpo Motel”.

Głównym organizatorem projektu jest Przestrzeń Wymiany Działań ARTERIA. Partnerami projektu są: Instytut Francuski, Culture France i Ambasada Francji oraz Czeskie Centrum w Warszawie. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem na Woli w Warszawie a także warszawskim Klubem M25.

Kalendarz wydarzeń:

Oba spektakle „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” odbędą się w siedzibie Och-Teatru, przy ul. Grójeckiej 65 w Warszawie, w dniach: 16 maja o godz. 16:00 (pokaz specjalny z okazji Memorial Aids Day), 17 maja o godz.20

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Partner
Och-Teatru

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni