kup bilety online

Spektakl

koncert

AKKU + GRZECH PIOTROWSKI - koncert


AKKU to wyjątkowa mieszanka tradycyjnych technik wokalnych śpiewanych przez dwie doskonałe wokalistki, takich jak throat singing, joik, śpiewy ludów północy, a także mix improwizacji chłodnego nordyckiego folku, muzyki Skandynawii sprzed setek lat jazzu, magicznych nastrojów i wirtuozerii, czasem traktowanej z przymrużeniem oka. AKKU wystartowało w 1996 roku jako norweskie trio, stworzone przez wokalistki Ruth Wilhelmine Meyer i Elfi Sverdrup oraz gracza na tubie Larsa Andreasa Haug. W 2010 roku trio zmieniło się w kwintet, gdy norweski perkusista Nnut Aalefjaer oraz polski saxofonista Grzech Piotrowski dołączyli do grupy i rozwinęli muzyczny język AKKU.

Podstawą muzyki AKKU są dźwięki północnego bieguna świata, jak tradycja gardłowego śpiewania Inuitek, norweskie piosenki folkowe i różne tradycje z Syberii z harmonijnym śpiewaniem między tym wszystkim. Muzycy wywodzą się z różnych stylów muzycznych, tworząc z AKKU5 konglomerat różnych barw ekspresji.

AKKU koncertuje na różnego rodzaju festiwalach: jazzowych, folkowych, współczesnych, bluesowych i rockowych w Norwegii, Szwecji, Islandii, Wyspach Owczych i w Polsce.

Kiedy ostatnio AKKU wydało CD prasa pisała:
…AKKU jest czymś wyjątkowym, to kreatywne trio zmusza publiczność do niespodziewanego wystrzału serc w powietrze. Grupa prezentuje muzyczne „wydarzenie”, w którym wydaje się, że są w nim sami…

Ich koncerty to niespotykana mikstura tradycji, temperamentów i inspiracji muzycznych.

 

Skład:

Elfi Sverdrup, wokal

Ruth Wilhelmine Meyer, wokal

Lars Andreas Haug, tuba

Grzech Piotrowski, saxofon

Knut Aalefjaer, perkusja

 

Ruth Wlhelmine Meyer z Norwegii jest wyrazistą piosenkarką obdarzoną wyjątkowym głosem o dużej palecie dźwięków. Śpiewając używa więcej niż pięciu oktaw. Źródłem jej muzycznego języka są tradycje klasyczne i etniczne, które łączy w swojej twórczości. Jako niezależna piosenkarka eksperymentująca z głosem występuje w wielu krajach, począwszy od Norwegii poprzez całą Europę. Koncertuje wraz z Grzechem Piotrowskim World Orchestra kwintetem AKKU, pianistą Helge Lien oraz z innymi zespołami. Kilku kompozytorów napisało muzykę specjalnie dla niej. Pracowała również z takimi muzykami jak: Marilyn Mazur, Agnes Buen Garnas, Isak Anderssen i Bendig Hofseth. Prowadzi regularne lekcje w Akademii Muzycznej w Oslo oraz w Akademii Muzyki Folklorystycznej Ole Bull.

Norweski artysta i piosenkarz Elfi Sverdrup wyraża się artystycznie na różny sposób, wspólnie śpiewając z Ruth Wlhelmine Meyer, czy też tworząc sztukę, głównie biżuterię.
Od 1977 pracuje z kilkoma tradycjami wokalnymi z Północy: norweskim stylu śpiewania folku, gardłowym śpiewaniu z północnej Kanady i Tuvy i Sami Joik (fińska muzyka ludowa), pracując z najlepszymi mistrzami z różnych tradycji. W ostatnich latach uwagę skupia na improwizowaniu, miksując różne style. Występuje solowo, a także we współpracy z kilkoma muzykami, śpiewając w trio AKKU oraz w kwintecie AKKU5 i w kwartecie Gränslösa. Przez lata miała wiele występów w Norwegii, Finlandii, Islandii, Danii, Szwecji, Polsce, Turcji, Chorwacji, Włoszech, Bośni i na Wyspach Owczych.

Lars Andreas Haug jest jazzowym graczem na tubie od wczesnych lat 90tych i jest zaangażowany w  liczne nagrania, w tym dwa solowe albumy Vinterfiøs i Fabatune. Odbył światową trasę koncertową. Od pustyni w Siwa, poprzez New Delhi i Tokio do większości państw w Europie. Jego ostatni projekt La band zawiera muzykę opierającą się na więcej niż 300 kompozycjach. Jest także członkiem polirytmicznego jazzbandu Steffena Schoena Universe of Possibilities, jazzbandu ECM Trygve Seim Ensemble, etycznego, eksperymentalnego kwintetu AKKU oraz prog-rockowego zespołu SOT. Osiągnął sukces jako muzyk grający na tubie, dzięki jego melodyjnemu graniu, ale także poprzez granie na tubie na różny sposób – jak śpiewanie do środka instrumentu, kreujące ekscytujące dźwiękowe zabarwienia.

Knut Aalefjaer studiował klasyczną perkusję na norweskiej Akademii Muzycznej(1993-1997) i od tamtego okresu pracował z różnymi gatunkami muzycznymi. Do 2004 roku grał przede wszystkim klasyczną i nowoczesną kameralną muzykę. Ostanie pięć lat spędził na grze muzyki rytmicznej takiej jak world music artystki Kristin Asbjoernsen. Od 1998 jest członkiem znanego na cały świat Helge Lien Trio. Daje niezależne koncerty od Black Metalu do Pling Plong. Brał udział w kilku nagraniach AKKU.

Grzech Piotrowski z Polski jest saxofonistą, producentem, organizatorem, ma własną wytwórnią płytową: Alchemic Records. Balansuje na krawędzi jazzu, folku, nowego impresjonizmu i muzyki filmowej. Jest zwycięzcą wielu prestiżowych nagród np.: Grand Prix Hoilaart Jazz Festiwal w 1998 roku. Jego muzyka jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji, wschodniej i bałkańskim folku i muzyce klasycznej. Prowadzi swoją własną orkiestrą Grzech Piotrowski World Orchestra z solistami jak: Marcin Wasilewski, Ruth Wilhelmine Meyer, Terje Isungset, Theodosii Spassov, Bulgarian Voices Angelite, Bram Stadhouders, Marcel Komendant i Sinika Langeland.

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Partner
Och-Teatru

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni