kup bilety online

Spektakl

Maksym Gorki

WASSA ŻELEZNOWA

Adaptacja: Krystyna Janda
Reżyseria: Waldemar Raźniak (debiut)
Muzyka: Zbigniew Preisner
Scenografia: Maciej M. Putowski
Asystent scenografa i kostiumografa: Małgorzata Domańska
Kostiumy: Dorota Kołodyńska
Światło: Piotr Pawlik
Producent wykonawczy, inspicjent, rekwizytor: Jarosław Szowa
Obsada: 
Krystyna Janda, Jerzy Trela, Jacek Beler, Tadeusz Chudecki, Monika Fronczek, Justyna Schneider, Joanna Kulig/Barbara Kurzaj, Szymon Kuśmider, Dorota Landowska/Bożena Stachura, Lidia Sadowa, Anna Smołowik, Bartłomiej Ostapczuk

Czas trwania: Czas trwania spektaklu 100 minut (bez przerwy)
Data premiery: 16 stycznia 2010

To jeden z największych dramatów scenicznych w historii teatru. Gorki pisał go trzy razy, najpierw pod tytułem „Matka”, potem, w roku 1910, pierwszą znaną wersję sztuki oraz w roku 1935 - drugą, graną w Polsce kilka razy po wojnie. Fabuła „Wassy Żeleznowej” odarta z kontekstu politycznego tamtych czasów, wydaje się być zaskakująco aktualna pod względem relacji psychologicznych w rodzinie. Przy Gorkim współczesne próby dramatyczne pokolenia brutalistów bledną - wydają się minoderyjne i sztuczne. Adaptacja napisana dla Och-Teatru przy ul. Grójeckiej 65, której działalność zainauguruje ”Wassa Żeleznowa”, jest kompilacją wątków i postaci z obu wersji Gorkiego oraz z nakręconego kilkanaście lat temu filmu Gleba Panfiłowa. To opowieść o rodzinie, z centralną postacią – Wassą: matką i szefową wielkiego przedsiębiorstwa. Bezpieczeństwo domu, dobrobyt, wreszcie dzieci i wnuki są dla Wassy bezcenne. Dobro rodziny usprawiedliwia wszelkie ofiary i zbrodnie. „Dla dziecka niczego nie wstyd! I grzechu w tym nie ma. Nie ma grzechu!” – mówi Wassa.

Problemy społeczne, takie jak pedofilia i przemoc w rodzinie, okazują się głównym problemem tego utworu i źródłem prześladującego dom Żeleznowów zła.

Nowa scena będzie bazować na tematach arcyaktualnych, przedstawianych bez pruderii, ekstrawagancko aczkolwiek bez zbędnej zabawy formą i stylistykami.

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Partner
Och-Teatru

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni