kup bilety online

Spektakl

Denis Diderot

KUBUŚ FATALISTA I JEGO PAN

Reżyseria: Krzysztof Stelmaszyk
Przekład: Tadeusz Boy-Żeleński
Adaptacja: Witold Zatorski
Teksty piosenek: Agnieszka Glińska
Scenografia i kostiumy: Paulina Czernek
Muzyka: Igor Przebindowski
Światło: Waldemar Zatorski
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Producent wykonawczy: Alicja Przerazińska
Obsada: 
Adam Krawczuk, Maciej Wierzbicki, Rafał Rutkowski, Zuza Grabowska, Zuzanna Fijewska-Malesza, Jan Monczka

Data premiery: 27 marca 2010

Czas trwania spektaklu 110 minut (jedna przerwa)

Wg opowiastki D. Diderota „Kubuś Fatalista i jego pan"

Powiastkę filozoficzną „Kubuś Fatalista i jego pan” Denis Diderot napisał w 1773 roku. Pan i jego sługa, nie śpiesząc się, odbywają podróż. Różnią się od siebie jak ogień i woda, a równocześnie istnieć bez siebie nie mogą. Kubuś – ekstrawertyk, wiejski filozof i gaduła, potrzebuje słuchacza - czyli Pana, ten zaś - życiowy nieudacznik - nie zdając sobie nawet z tego sprawy, ma w swoim służącym niezastąpionego psychoterapeutę, opiekuna i przewodnika, przewyższającego go mądrością. Życiową mądrością. Ale opowiastka Diderota to nie tylko zderzenie dwóch osobowości, lecz przede wszystkim zupełnie odmiennych postaw życiowych.

W spektaklu nie zabraknie zabawnych, silnie zabarwionych erotyzmem opowieści o amorach, zalotach i zdradach. Ciało i jego potrzeby to dla Kubusia bardzo ważny temat, a historyjki o tym, kto komu i jak przyprawił rogi opowiada z właściwym sobie wdziękiem i naturalnością. Niezliczone anegdoty i dygresje z nieoczekiwanymi puentami okraszone są swoistą, „ludową” filozofią Kubusia. Teatr Montownia chciałby poszukać nowego języka do opowiedzenia tych historii, ze świadomością, że tkwimy w innym miejscu i w innym czasie. Kim jest dzisiejszy Kubuś Fatalista? Jaki wydźwięk „filozofowanie” Kubusia może mieć w XXI wieku?

Na scenie podróżnikom towarzyszyć będzie trupa aktorska, odgrywająca na oczach widzów kolejne scenki z anegdot Kubusia oraz dużo muzyki, wykonywanej i miksowanej na żywo.

SPEKTAKL TEATRU MONTOWNIA

Zdjęcia

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Partner
Och-Teatru

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni