kup bilety online

Komunikat prasowy

Teatr prawdy

Katarzyna Binkiewicz, www.teatrdlawas.pl

„Czas nas uczy pogody” to nowatorskie widowisko muzyczne, wymyślone i wyreżyserowane przez Krzysztofa Maternę. Postanowił on zebrać grupę 19 śpiewających amatorów o średniej wieku 65+ i zaprosić widzów warszawskiego Och-Teatru w muzyczną podróż przy dźwiękach najznamienitszych evergreenów polskiej muzyki.

Energia, którą czuje się podczas przedstawienia jest niebywała. Jest kawiarniano, miło, przytulnie… w pewnym momencie rzeczywistość ulatuje i  zamiast w budynku teatru jesteśmy w małej, gwarnej knajpce, gdzieś daleko w bajkowym świecie.  Z grupą przyjaciół.

Nie jest pretensjonalnie, nie czuje się nadęcia, przepychanek czy zabiegania o uwagę widza. To teatr prawdy. Czysta radość przebywania i słuchania. Utwory wykonywane przez seniorów są szalenie autentyczne i szczere.  Są także niezwykle lekkie w odbiorze, raz po raz malując uśmiech i łzy wzruszenia na twarzach widzów.

Artyści–amatorzy śpiewają solo, ale także w duetach, tercetach i grupowo. Każdy z nich jest inny, ale łączy ich z pewnością jedno – wszyscy traktują swój wiek z przymrużeniem oka i czynią z niego swój walor, a nie przeszkodę w drodze do realizacji marzeń. Danuta Gołąbek, wykonująca utwór „Żyj kolorowo” z repertuaru Ewy Bem, na co dzień śpiewająca w Warszawskim Chórze Polonia, swoim błogim głosem i finezyjnym wykonaniem maluje na scenie wielobarwny, pełen nadziei i szczęścia obraz świata pełnego marzeń.  A Janek Stokowski swoim luzem i ekstrawagancją porywa publiczność wykonaniem utworu „Czerwony jak cegła” zespołu Dżem. Każdy utwór, każdy uśmiech niesie w świat ogromną energię i radość z bycia razem tu i teraz. To się czuje każdą cząstką ciała wraz z emocjami, które płyną ze sceny. Siła i wigor występujących na scenie są godne pozazdroszczenia. Każdy utwór to także swoiste zaproszenie dla publiczności, która wręcz nie potrafi i nie chce powstrzymać się od śpiewania, klaskania i bujania w rytm muzyki.

Sama idea przedstawienia jest wartością samą w sobie. To teatr trzeciego wieku w najlepszym wydaniu. Materna i jego grupa udowadniają, że jesień życia nie musi być szara. Każdy etap w życiu ma swoją wartość, a starość może dać wiele radości, jeśli tylko chce się z niej skorzystać i dać sobie szansę, by być szczęśliwym. Walorem tego niebywałego widowiska muzycznego  jest  udział  Janusza Bogackiego i jego zespołu;  muzycy, perły polskiej muzyki rozrywkowej,  z powodzeniem aranżują na nowo.

Spektakl „Czas nas uczy pogody” powinien zobaczyć każdy, bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód. To spektakl - koncert, który budzi nadzieję, uczy się cieszyć, a gdzieś między wierszami opowiada o prawdziwym sensie życia i kochania. O kochaniu życia.

Kim jest artysta? Aktor, Olgierd Łukaszewicz, powiedział kiedyś : ” Artystą być to rodzaj powołania. Jak istnieje etos inteligenta niosącego kaganek oświaty, tak istnieje etos artysty, który dzieli się z widownią tym, co przeżywa, dzieli się zagadką bytu, miłości, ciekawością innego człowieka. Artystą się bywa. Kiedy uda się dotknąć najistotniejszych problemów, filozoficznego skrótu, jakiegoś wyrazu, przenikającego do kości.”

Nie bez powodu ten cytat znalazł się właśnie w tym miejscu. Odwołując się do tych słów, z pełnym przekonaniem i odpowiedzialnością można powiedzieć, że  każdy z występujących w spektaklu „Czas nas uczy pogody” jest artystą w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

Mecenas
Technologiczny
Teatrów

Doradca
Prawny
Teatrów

Partner
Och-Teatru

Wyposażenie teatrów
dofinansowano
ze środków

PREMIERY W 2020 R.
DOFINANSOWANE PRZEZ


Patroni medialni